Işık”, tanımı gereği, elektromanyetik dalgaların insan gözüyle görülebilen bölümünü ifade eder. Diğer elektromanyetik dalgalar gibi, ışık da kendisini çevreleyen fiziksel veya fiziksel olmayan maddeler ile etkileşime girer ve hayatımızın kolay ve konforlu hale gelmesinde önemli bir rol oynar.

Işık, yüzyıllar boyunca giderek daha anlamlı hale geldi, hatta mimarlık alanını etkiledi. Mimarideki rolü, bir projeyi zenginleştirmek ve mekanla etkileşerek ona duygu aşılamaktır. Işık, mekânı şekillendirme, yüzeyleri ve hacimleri yumuşatma veya sertleştirme yeteneğine sahiptir.


Aydınlatma, dünyayı günlük yaşamda nasıl gözlemlediğimizde önemli bir rol oynar. Normalden farklı görünmediği sürece herhangi bir yerin aydınlatması nadiren fark edilir. Gerekli parlaklık ve rahatlık seviyesini sağlayan iyi bir ışık düzeni çoğu zaman gözden kaçar. Gerekli parlaklık seviyesinden daha parlak veya daha sönükse, herkes bunu fark eder.

Aydınlatma, yalnızca görme ve güvenlik açısından değil, aynı zamanda çevremizdeki mimariyi dekore etme açısından da hayati bir öneme sahiptir. Etkili mimari aydınlatma uygulamaları, en iyi görsel görünümü ortaya çıkarmanıza yardımcı olur.


Aydınlatma tasarımı, bir yenileme veya yeni bir mimari projenin önemli bir parçasıdır. Işık, estetik çekiciliği artırır, atmosferi ayarlar ve keyfini çıkarabileceğiniz işlevsel bir alan yaratmanıza yardımcı olur.
Aydınlatma tasarımı, mekanın görsel olarak zenginliğini, işlevselliğini ve mimari tasarımın gücünü ortaya çıkarmanın anahtarıdır.

Mimari aydınlatma tasarımı üç temele dayanır. Mimarlık, görsel tasarım ve elektrik mühendisliği. Bu üçü uygun şekilde kullanıldığında, bir binanın özelliklerini ortaya çıkarmak için koordineli bir aydınlatma çözümü elde edilebilir.
Kısacası mimari aydınlatma, sanat (mimari) ve teknolojinin (aydınlatma) kesişimidir.